środa, 17 października 2012

Instalacja Joomli! - krok po kroku

Większość poradników dotyczących tego w jaki sposób należy zainstalować Joomlę! w domyśle zakłada, że osoba czytająca posiada już pewną wiedzę na ten temat. W efekcie gdy sam instalowałem CMS'a musiałem sporo się naszukać, a pewnych rzeczy zwyczajnie się domyślać. Tutaj postaram się wyjaśnić jak zainstalować Joomlę! krok po kroku, a poszczególne kroki będą na prawdę bardzo małe.
Przed zainstalowaniem Joomli! należy wykupić domenę oraz serwer. Większość firm na rynku ma w swojej ofercie obie usługi, w związku z czym łatwo jest to zrobić. Po wykupieniu tych dwóch rzeczy otrzymasz wiadomość z danymi do bazy mysql oraz dostęp ftp. W kolejnych krokach wyjaśnię co to jest. Zacznę od kroków przed pierwszym, gdyż po uruchomieniu instalatora będą pojawiały się kroki narzucone przez Joomlę! Nie ma sensu zatem mieszać.

Krok -1

Pierwszą sprawą jest ściągnięcie na swój komputer pakietu instalacyjnego Joomla! Najlepiej jest to zrobić z oficjalnej polskiej strony Joomli!: http://www.joomla.pl/pobierz-joomla.html 
W tym momencie należy podjąć decyzję o wersji CMS'a. Co jakiś czas wychodzą nowe wersje. Nie ma sensu instalować starej wersji, gdyż będzie do niej pojawiało się coraz mniej dodatków, są one gorszej jakości (również pod względem bezpieczeństwa) i z czasem będzie można otrzymywać coraz mniejsze wsparcie techniczne ze środowiska użytkowników. W tej chwili najnowsza wersja to 3.0.0, ale zaleca się jeszcze instalowanie wersji 2.5.7 - po prostu najnowsza wersja jeszcze chyba nie jest w pełni użyteczna. Taka sytuacja jest w tej chwili - za parę miesięcy może już wersja 3 będzie zalecana. Ściągnąć należy plik instalacyjny, dostępny w wersji angielskiej.

Krok 0

Po ściągnięciu pliku należy go rozpakować i przegrać na serwer przez ftp. Większość osób oczywiście wie jak rozpakować pliki, a kto nie wie, niech pod windowsem prawym przyciskiem myszy kliknie na spakowany plik i odnajdzie opcję "wypakuj tutaj" lub "wypakuj do". Aby nie utrudniać sobie zadania najlepiej wypakować całość do katalogu, w którym nie znajduje się nic innego (czyli najpierw przenieść plik spakowany do specjalnie utworzonego katalogu, rozpakować i znowu przenieść plik, tak żeby go w tym katalogu nie było).

Gdy mamy już rozpakowaną Joomlę! na komputerze trzeba ją skopiować na serwer, na którym będzie postawiona strona. Najwygodniejszym narzędziem jest stary dobry Total Commader - darmowy program, który polecam do wielu różnych zadań (osobiście korzystam z niego codziennie, choćby do zarządzania plikami na komputerze). W programie tym należy wybrać Sieć -> FTP Nowe połączenie, a następnie wpisać dane dostępu do ftp. W jednej części programu będą zasoby naszego komputera, a w drugim serwera, na który do głównego katalogu należy skopiować całą rozpakowaną Joomlę! Może to potrwać kilka minut.

Krok 1

W zasadzie najtrudniejsze jest już za nami. Teraz wystarczy w paski przeglądarki wpisać adres domeny i pojawi się strona powitalna instalatora. Teraz po kolei trzeba wykonywać kolejne punkty. Pierwszym jest wybór języka powiadomień instalatora - z paska należy wybrać język polski.

Krok 2

Przegląd ustawień - Joomla! samodzielnie przejrzy właściwości ustawień serwera. Są one podzielone na dwie części. Pierwsza z nich (u góry) to część obowiązkowa - tutaj wszystkie opcje odpowiedzi powinny być na tak. Jeśli przy którymś pytaniu pojawiło się nie, to chyba nie pozostanie nic innego jak skontaktować się z firmą hostingową, bądź zasięgnąć u innego źródła porady informatycznej. Druga część natomiast to zalecane ustawienia PHP. Jeśli któreś z ustawień będzie inne niż zalecane, to nie przeszkodzi to w dalszej instalacji i użytkowaniu Joomli!

Krok 3

Akceptacja licencji - oczywiście zalecam przeczytać warunki, na które się zgadzamy ;)

Krok 4

Kolejnym krokiem jest konfiguracja bazy danych. Typ bazy danych, nazwę użytkownika, hasło dostaliśmy z firmy hostingowej. W nazwie serwera Joomla! zaleca wpisać localhost, jednak może okazać się konieczne wpisanie nazwy, którą również otrzymaliśmy wraz z hostingiem.

Krok 5

Ustawienia FTP - można kliknąć po prostu dalej, ignorując ten punkt. Nie jest to niezbędne ani do instalacji ani do późniejszego działania na Joomli!

Krok 6

Konfiguracja
W nazwie witryny wpisać należy jej nazwę. Oczywiście później można to zmienić, ale po co sobie utrudniać. Jaką nazwę wybrać? Naturalnie powinna ona jednym odnosić się do tego, co będzie na stronie - na przykład dla takiego bloga jak ten wpisałbym Przyjazne CMS. Nazwa może też być marką.
W tym miejscu trzeba także podjąć decyzję o wgraniu przykładowej treści serwisu. Jeśli zdecydujemy się na taką opcję, to strona będzie widoczna z różnymi przykładowymi menu, tekstami, zdjęciami itp. Joomla! początkującym użytkownikom zaleca wgranie tych treści - zawsze można je potem usuwać. Moje doświadczenia wskazują jednak, że lepiej odpuścić sobie te treści. Więcej jest potem biegania po panelu administracyjnym i szukania gdzie wyłącza się poszczególne elementy, niż jest to warte.

Krok 7

Tutaj kończy się praca instalatora. W zależności od wersji może on wskazać usunięcie katalogu instalation, przez sam panel. Możliwe jednak, że trzeba będzie znowu wejść na serwer przez FTP (tak jak wcześniej, np. przez Total Commander), znaleźć ten katalog i ręcznie go usunąć. Usunięcie go jest niezbędne - inaczej strona nie będzie poprawnie działać. Generalnie polecam dość sprawnie po wgraniu Joomli! na serwer przeprowadzić proces instalacji - skoro można instalować przez przeglądarkę bez podawania haseł dostępowych, to dla własnego bezpieczeństwa, nie należy odkładać tematu "na później". Szczególnie w przypadku stron, które już wcześniej istniały i mają odwiedzających.

Krok 8

Joomla! w tej chwili jest zainstalowana w języku angielskim (wcześniejszy wybór języka dotyczył tylko instalatora). Wracamy zatem na stronę, z której ściągnęliśmy Joomlę!, odszukujemy pakiet spolszczający, ściągamy na komputer, rozpakowujemy i przegrywamy przez ftp na serwer. Wszystkie te kroki robiliśmy już dla samej Joomli!, więc nie będę ich opisywał. Jedyną różnicą jest miejsce, w które trzeba wgrać pliki. Wchodzimy do katalogu language i tworzymy tam katalog pl-PL - analogicznie do istniejącego tam katalogu en-GB. A tam już możemy wgrać język polski.

No i mamy już zainstalowaną Joomlę! - można zabrać się za tworzenie strony na CMS.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz